Czystek kreteński ( Cistus creticus )

trzy czarne słoiki, z czarnymi nakrętkami, czarną etykietą z zielonymi napisami i symbolem kleszcza

Czystek kreteński ( Cistus creticus )

Czystek kreteński, nazywany jest też różą skalną. Jest to krzew wieloletni, może osiągać wysokość 1 metra. Jego liście pokryte są włoskami, które wydzielają cenną żywicę – labdanum. Żywica ta chroni roślinę przed nadmiernym parowaniem wody co pozwala mu przetrwać w tych trudnych warunkach. Czystek naturalnie występuje na suchych terenach górskich basenu Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich.

fioletowe kwiaty z żółtym środkiem na tle drobnych zielonych listków
Cistus creticus

Grecka oraz turecka medycyna ludowa wykorzystywała czystka do leczenia niepłodności, stanów lękowych, reumatyzmu, wrzodów, nadciśnienia, astmy, przeziębienia, infekcji grzybiczych, bakteryjnych, wirusowych. Był wykorzystywany do poprawy samopoczucia, odporności, leczenia trudno gojących się ran.

Z kolei w starożytności zapachową żywicę czystka stosowano do leczenia trudno gojących się ran i biegunki. Oraz produkowano z niej maści, olejki, perfumy i wykorzystywano jako zapach w pomieszczeniach takich jak łaźnie, czy świątynie.

Działanie lecznicze:

Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Odpowiadają za nie głównie terpeny i polifenole. Zabijają one bakterie gram + i -, wykazują aktywność w stosunku do Helicobacter pylori, silnie hamują rozwój krętków Borrelia. To ostatnie działanie czystka wykorzystujemy w naszym preparacie Borreliarotect.

Przeciwwirusowe

Czystek wykazuje aktywność m.in. przeciwko wirusowi grypy i opryszczki.

Przeciwutleniające

Wolne rodniki to szkodliwe cząsteczki, które mogą uszkadzać DNA, prowadzić do mutacji, chorób nowotworowych, uszkadzać układ nerwowy (alzheimer, parkinson), prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, przyśpieszać starzenie się organizmu.

Niekorzystne warunki stresogenne takie jak długotrwała susza lub wysokie temperatury wynikające z długotrwałego nasłonecznienia sprzyjają powstawaniu wolnych rodników.

Czystek chcąc chronić się przed wolnymi rodnikami wykształcił mechanizmy obronne w postaci związków o właściwościach antyoksydacyjnych. Są to flawonoidy, kwasy fenolowe i taniny. Neutralizują one wolne rodniki, dlatego opóźniają starzenie się organizmu, zapobiegają mutacjom DNA, uszkodzeniu lipidów, białek.

Przeciwzapalne, przeciwbólowe

Przeciwnowotworowe

Działanie cytotoksyczne i cytostatyczne czystka wykazano m.in. w raku szyjki macicy, piersi, prostaty, czerniaku, białaczce.

Spasmolityczne

Czystek rozluźnia mięśnie gładkie.

Dzisiaj czystek wykorzystuje się głównie w przeziębieniu, stanach zapalnych gardła, kaszlu, biegunce, chorobach układu krążenia, alergiach, owrzodzeniach, chorobach skóry, opryszczce, półpaśćcu.

W boreliozie działa zarówno przeciwkrętkowo jak i odstraszająco na kleszcze.

Ze względów smakowych, po zaparzeniu stosuje się go jako napój.

Wykorzystuje się go również do produkcji kosmetyków, perfum, kadzideł.


farmolab