Rdest japoński

trzy czarne słoiki, z czarnymi nakrętkami, czarną etykietą z zielonymi napisami i symbolem kleszcza

Rdest japoński

roślina z sercowatymi, zielonymi liściami i białymi kwiatami

Występowanie

Rdest japoński ( Polygonum cuspidatum, Reynoutria japonica, Fallopia japonica ) jest rośliną, która naturalnie występuje w Japonii, Chinach, Tajwanie, Korei, Wietnamie, wyspach Kurylskich, Sachalinie.

Na początku XIX wieku sprowadzono go do Europy w celu dekoracji ogrodów i parków. W Niemczech wykorzystywano go do wzmacniania zboczy. Jednak rdest zaczął się silnie się rozprzestrzeniać, tworząc gęste zarośla, potrafiąc osiągać nawet 3 metry wysokości i zagrażając rodzimym gatunkom.

W Polsce uważa się go obecnie za gatunek inwazyjny, a wprowadzanie go do środowiska jest zabronione. Import, posiadanie, hodowla, rozmnażanie i sprzedaż wymagają pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Medycyna chińska

W Chinach, Japonii i Korei działanie lecznicze rdestu wykorzystuje się od dawna. Najczęściej stosuje się go w leczeniu żółtaczki, reumatyzmu, bolesnego częstomoczu, bolesnego miesiączkowania, infekcji bakteryjnych pochwy, krwawiących hemoroidów, ran, oparzeń, czyraków, infekcji dróg oddechowych. W tych krajach wykorzystuje się również jego walory kulinarne m. in. w sałatkach, zupach. Bywa nawet spożywany w postaci smażonej. Jako, że jest bogaty w witaminę C może być jej źródłem i służyć do uzupełnienia jej braków w organiźmie.

Działanie lecznicze

Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest korzeń. Do głównych jego składników leczniczych należą m.in.: resweratrol, transresweratrol, emodyna, polidatyna.

Rdest japoński działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo ( silnie hamuje namnażanie Candida albicans ) oraz przeciwpasożytniczo.

Jest silnym modulatorem układu immunologicznego. Co jest szczególnie przydatne w chorobach pobudzających autoimmunologiczną odpowiedź organizmu, jak borelioza czy toczeń. Wzmacnia odpowiedź immunologiczną kiedy to konieczne, a redukuje nadmiernie pobudzoną.

Wpływa również na angiogenezę. Może pobudzać powstawanie nowych naczyń krwionośnych np. w oparzeniach, stanach zapalnych, retinopatii cukrzycowej, zwyrodnieniu plamki żółtej, udarze mózgu, chorobie wieńcowej. Albo hamować powstawanie nowych naczyń krwionośnych jak w przypadku guzów nowotworowych, odcinając do nich dopływ krwi.

Potrafi rozszerzać naczynie krwionośne, zmniejszać agregację płytek krwi, obniżać stężenie cholesterolu we krwi, przez co działa przeciwmiażdżycowo. Zjawisko to tzw. ,,paradoksu francuskiego,, pierwszy raz zaobserwowano we Francji. Zauważono, że codzienne spożywanie wina w umiarkowanych ilościach, głównie przez zawarty w nim resweratrol obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, mózgowo-naczyniowych, naczyń obwodowych i nowotworów.

Resweratrol i transresweratrol jako fitoestrogeny mogą być pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy u kobiet.

Może działać również przeciwzapalnie.

Potrafi redukować ilość kwasu żołądkowego przez co zapobiega wrzodom żołądka.

Jego składniki mogą przechodzić przez barierę krew-mózg. Działa uspokajająco na układ nerwowy. Ma właściwości przeciwutleniające.

Jego działanie przeciwkaszlowe i przeciwwirusowe pozwala go wykorzystać w infekcjach górnych dróg oddechowych.

W leczeniu oparzeń wykorzystuje się go ze względu na jego działanie przeciwbakteryjne, pobudzające powstanie ziarniny oraz pobudzające angiogenezę. Stymuluje przepływ krwi w poparzonej skórze, rozszerza naczynia krwionośne, pobudza gojenie uszkodzonych starych naczyń i powstawanie nowych. Zmniejsza blizny i obumieranie tkanek.

Zastosowanie w boreliozie

W boreliozie wykorzystuje się jego działanie: przeciwkrętkowe, modulujące układ odpornościowy, pobudzające angiogenezę ułatwiające dostarczenie substancji leczniczych do miejsc chorobowych, redukujące skórne objawy.


farmolab